وضعیت کاربر: میهمان  
بودجه سال ۹۸ قرار است بیشتر صرف چه اموری شود؟

براساس لایحه بودجه 98، بودجه امور رفاهی که خود شامل قسمت‌های مختلف حمایتی، توانبخشی، امداد و نجات، بیمه‌های اجتماعی و تحقیق، توسعه است، رشد 28 درصدی را تجربه کرده است.

 

انتشار جزئیات لایحه بودجه ۹۸ موجی از واکنش‌ها را در بین فعالان و کنشگران در پی داشته است. بحث بر سر بودجه نهادهای مختلف، کاهش یا افزایش چشم‌گیر بودجه دستگاه‌ها، معافیت‌های مالیاتی اعطا شده به برخی نهادها و اظهارنظر در مورد میزان هزینه و درآمد دولت، از جمله موارد مهمی هستند که به شدت توجه کنشگران سیاسی و اقتصادی را برانگیخته است.

به گزارش تجارت‌نیوز، در بخش ابتدایی بودجه ۹۸ آمار و ارقام مربوط به بودجه اختصاص یافته به هر بخش مشخص شده است. به عنوان مثال، بودجه بخش‌های دفاعی، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، فرهنگ و هنر و سایر بخش‌ها به تفکیک مشخص شده است.

در بخش‌های دیگری از بودجه، سهم هر دستگاه دولتی از سند دخل‌و‌خرج مشخص شده است. اما بودجه اختصاص یافته به هر بخش به ما کمک می‌کند تا دورنمایی کلی از بودجه داشته باشیم. در واقع ارقام زیر مربوط به بودجه دستگاه‌ها و وزارتخانه‌ها نیست. بلکه بودجه بخش‌های مختلف را نشان می‌دهد که ممکن است هر بخش شامل یک یا چند وزارتخانه باشد.

یکی از بخش‌هایی که جهش بسیار قابل‌توجهی به لحاظ میزان بودجه اختصاص یافته داشته، بخش مربوط به امور سلامت است. بودجه این بخش جهش ۱۶۲ درصدی داشته است.

یکی از بخش‌هایی که بودجه آن کاهش یافته و بحث‌های مختلفی در فضای مجازی در مورد آن شکل گرفته، بخش دفاعی و امنیتی است. براساس لایحه بودجه ۹۸، بودجه بخش دفاعی و امنیتی کشور با کاهش ۱۶ درصدی نسبت به سال جاری به میزان ۵۲ هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

بودجه ارتش، ستاد کل نیروهای مسلح و وزارت دفاع نسبت به سال قبل به ترتیب ۱۶، ۸۴ و ۴۸ درصد کاهش یافته است. این در حالی است که بودجه سپاه پارسداران انقلاب اسلامی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا به ترتیب به میزان ۲۵ و ۲۹ درصد افزایش داشته است.

اما یکی از بخش‌هایی که جهش بسیار قابل‌توجهی به لحاظ میزان بودجه اختصاص یافته داشته، بخش مربوط به امور سلامت است. بودجه این بخش با جهش ۱۶۲ درصدی از حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان در سال جاری به ۶۳ هزار میلیارد تومان در سال ۹۸ افزایش پیدا کرده است. دو قسمت اصلی بخش سلامت شامل بهداشت و درمان است که به ترتیب هر کدام رشد ۵۵ و ۲۴۲ درصدی را در بودجه سال ۹۸ تجربه کرده‌اند.

منبع: خبرگزاری تجارت نیوز

تاريخ تنظيم: شنبه 8 دی ماه 1397
امتياز
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.پربازدیدترین اخبار

نظرسنجی

:: کدام صنعت در ادامه سال جاری در بازارسهام پیشرو خواهد بود؟
 

 

محصولات
هر گونه کپی برداری از محتوا، تولیدات، شکل و سایر اجزای سایت صرفا با موافقت مکتوب مجاز می باشد. آرمان آتی مسئوليتی در قبال اشتباهات و اشكالات در متون يا تاخير و تعجيل در انتشار مطالب، يا نتايج ناشی را به عهده نمی گيرد. براساس ماده 23 قانون حمايت حقوق مولفان، کليه آثار ارائه شده در اين وب‌سايت .با مجوز از صاحب امتياز اثر مي‌‌باشد «تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»