وضعیت کاربر: میهمان 
شما اینجا هستید : 
گزارش بازار 1397/09/28


💠 شاخص کل در پایان معاملات امروز با 3063 واحد افت به عدد 156083 واحد رسید. نمادهای های وبملت، وبصادر، ونوین، وخاور، سپ، خپارس، ملت بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فولاد، کگل، فارس، شبندر، پارس، شپنا، کچاد بیش ترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. ارزش کل معاملات بورس هم به رقم 447 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش معاملات به ترتیب مربوط به بلوک سپ با 55، صکوک اجاره مخابرات با 37، وبملت با 32، بلوک ونوین با 20، شپنا با 17، صندوق سرمایه گذاری کمند با 14 و فولاد با 12 میلیارد تومان بود.
💠 بازار امروز را در حالی آغاز کرد که قیمت نفت جهانی با کاهش مجدد به 56 دلار یعنی کف قیمتی 14 ماه اخیر خود رسید که به عقیده تحلیل گران دلایل آن را می توان افزایش تولید نفت شل، ارایه آماری مبنی بر افزایش غیر منتظره ذخیره نفت آمریکا و احتمال تضعیف رشد اقتصاد جهانی که موجب کاهش میزان تقاضا می شود، نام برد. از مسائل مربوط به اقتصاد جهانی که بگذریم افت قیمت دلار از محدوده 18000 تومان و در جا زدن قیمت سهام شرکت هایی که از جهش دلار متاثر شده بودند، پیشخور شدن تعدیل مثبت و سود شرکت ها، وجود مقاومت های سخت در مسیر صعود قیمت ها از جنبه تکنیکالی، سایه سنگین تحریم ها که در نتیجه آن منجر به کم شدن تولید و در نتیجه کاهش سودآوری  و حتی زیان ده شدن برخی از شرکت ها ممکن است بشود، همه و همه باعث اصلاح قیمتی نماد ها در هفته اخیر شد. به طوریکه شاخص کل با شکستن حمایت 159000 واحدی به حمایت 154000 واحدی خود نزدیک تر شد.
💠 در گروه پالایشی، تحت تاثیر کاهش قیمت نفت با افزایش فشار عرضه ، شاهد شکل گیری صفوف فروش و معاملاتی منفی در تمامی نماد های گروه شد. نماد شپنا ، شتران، شاوان گرچه با صف فروش بازار را شروع کردند اما با کم شدن فشار فروش در محدوده  -4% بازار را به پایان رساندند.  دیگر نماد این گروه یعنی شبندر با بیش از 6 میلیون سهم معامله با صف فروش 8 میلیونی بازار را به پایان رساند.
💠 در گروه پتروشیمی در میان نماد های الفینی شغدیر و شپترو  صف فروش بودند. در این گروه تقریبا تمامی نماد های تولید کننده کود اوره و متانولی در محدوده منفی معامله می شدند و حتی نماد های شفن و کرماشا تا محدوده کف مجاز قیمتی خود نیز برای دقایقی عقب نشینی کردند که از دلایل آن می توان به کاهش قیمت جهانی نفت و همبستگی بازار های کالایی دیگر با نفت جهانی عنوان کردبه طوریکه قیمت هر تن متانول نیز طی روز گذشته در بازارهای آسیایی 7 دلار دیگر کاهش یافت و به زیر مرز 270 دلار رسید.
💠 در گروه معدنی فشار فروش و عرضه  در اکثر نماد ها ی کامودیتی همچنان ادامه داشت. هر چند در نیمه دوم بازار به طور کلی کمی از فشار عرضه در کل بازار کاسته شد که دلیل آن هم افت قیمت های جهانی فلزات رنگینی چون مس، روی و سرب بود. هر چند طی معاملات امروز فلزات رنگی با گزارشی حاوی میزان موجودی ذخایر معدنی و کاهش عرضه  بخش قابل توجهی از این ریزش را جبران کردند و باز هم به محدوده نوسان ماه‌های گذشته برگشتند اما ترس درونی در میان سهامداران از ریزش‌های بیشتر، خریداران روزهای گذشته و سهامداران متضرر را به سمت فروش بیشتر ترغیب کرد. ضمن اینکه در بورس کالا ایران نیز تقاضا برای مواد خام  در روزهای اخیر با ضعف محسوسی روبه‌رو  بوده است که هم رکود داخلی و هم جهانی آن باعث شد تا تقریبا تمامی نماد های گروه در محدوده منفی معامله شوند.
💠 در گروه بانکی در غیاب بانک تجارت معاملات این گروه شروعی متعادل و پایانی مثبت رقم خورد به طوری که دو بانک صادرات و ملت با صف خرید میلیونی به کار خود پایان دادند .
همچنین در گروه خودرو نیز علیرغم معاملات منفی ابتدای بازار در انتها با معاملات مثبت و رو به بالا به کار خود پایان دادند هر چند فشار تقاضا به مانند گروه بانکی قوی نبود ولی انتظار روند بهتری در روز کاری بعد از این گروه میرود . دو گروه خودرو و بانکی تنها گروه های مستعد جهت رشد در این بازار رو به پایین در گروه های دلار محور بوده و حجم معاملات در این گروه ها نشان از توجه ویژه سرمایه گذاران به این دو گروه دارد.
تاريخ تنظيم: چهارشنبه 28 آذر ماه 1397
امتياز
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.پربازدیدترین اخبار

نظرسنجی

:: کدام صنعت در ادامه سال جاری در بازارسهام پیشرو خواهد بود؟
 

 

محصولات
هر گونه کپی برداری از محتوا، تولیدات، شکل و سایر اجزای سایت صرفا با موافقت مکتوب مجاز می باشد. آرمان آتی مسئوليتی در قبال اشتباهات و اشكالات در متون يا تاخير و تعجيل در انتشار مطالب، يا نتايج ناشی را به عهده نمی گيرد. براساس ماده 23 قانون حمايت حقوق مولفان، کليه آثار ارائه شده در اين وب‌سايت .با مجوز از صاحب امتياز اثر مي‌‌باشد «تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»