وضعیت کاربر: میهمان 
شما اینجا هستید : 
گزارش بازار 1397/09/18

 

شاخص کل در پایان معاملات امروز با 191 واحد افت به عدد 166891 واحد رسید. نمادهای های وبملت، فارس، وبصادر، وتجارت، رمپنا، شبهرن و خودرو  بیشترین تاثیر مثبت و نمادهای فولاد، شتران، شپنا، پارس، شخارک، مبین و شبندر بیش ترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل داشتند. ارزش کل معاملات بورس هم به رقم 539 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش معاملات به ترتیب مربوط به خساپا با 53، وبملت با 46، وتجارت با با 36 ، های وب با 25، خودرو با 20، رمپنا با 16 و خپارس با 15 میلیارد تومان بود.

در بازار امروز چرخش نقدینگی از سهام خودرویی به بانکی مشهود بود، در حالی که دیگر سهام بزرگ بازار از دیگر گروه ها معاملات منفی را سپری نمودند. شروع بازار همراه با صف های خرید در نماد های خودرویی بود. گروهی که از 4 شنبه هفته قبل  روند مثبت خود را اغاز نموده و تا امروز نزدیک به 15 درصد افزایش قیمتی را تجربه نمودند بهانه این رشد ازاد سازی نرخ خودرو بود که همچنان به صورت رسمی اعلام نشده ولی در پیش فروش های نقدی خودرو خود را نشان داده است. اعلام رسمی افزایش نرخ خودرو ادامه روند گروه را هموار خواهد نمود. برآورد می گردد سیاست مسئولین اعلام نرخ های با فاصله 5 درصد از حاشیه بازار بوده تا بدین وسیله نرخ بازار ازاد را تحت تاثیر قرار داده و نرخ ها را بصورت مداوم کاهش دند تا بدین وسیله هم گروه خودرو سازی از بحران خارج شده و هم قیمت های بازار ازاد نیز سیر نزولی را طی نماید.

در نیمه دوم بازار امروز همراه با کاهش قیمتی نماد های خودرویی گروه بانکی مورد توجه قرار گرفته و تا استانه مثبت 5 درصد نیز معاملات ادامه یافت لیدر این گروه وتجارت هر چند چند بار عرضه صف خرید را شاهد بود ولی توانست با صف خرید 40 میلیونی به کار خود پایان دهد و امید ها را به ادامه روند صعودی این گروه در بازار فردا را افزایش دهد.

در گروه های پتروشیمی فلزی و پالایشی که روزگاری سهم های تاپ بازار بوده و بازدهی های خوبی را طی شش ماه گدشته نصیب سهامداران خود نموده اند اکنون از تب و تاب افتاده و معاملات خسته کننده ای را دنبال میکنند. خروج پول هوشمند از گروه های فوق مشهود می باشد و هر چند ارزندگی سهام این گروه مورد تایید بسیاری از تحلیلگران بنیادی می باشد ولی ترس از افت قیمت کامودیتی ها و همچنین جنگ تجاری بین امریکا و چین که می تواند بر روند منفی قیمت های جهانی تاثیر گذار باشد ، تحرکات سرمایه گذاران در این گروه ها را کاهش داده است. امروز گروه فولادی معاملات منفی را دنبال نمودند به طوری که سهام هرمز، کیمیا، ارفع، فرآور، فولاژ معاملات در رنج قیمتی 3 تا 5 درصد منفی را سپری نموده و فولاد فملی و فاسمین نیز در دامنه 1 تا 2 درصد منفی معاملات خود را به پایان رسنادند.

در گروه پتروشیمی نمادهای متانول ساز همچون شخارک خراسان کرماشا معاملات منفی را دنبال کردند از یک طرف کاهش شدید نرخ متانول و از طرفی تخفیفات با اهمیتی که شرکت های ایرانی بواسطه تحریمها مجبور به اعمال ان هستند حال و روز این صنعت را چندان مساعد نشان نمیدهد . نماد های شغدیر و شبصیر نیز که جزو تازه واردین در گروه پتروشیمی محسوب می شوند نیز معاملات منفی در استانه صف فروش را تجربه نمودند . در گروه شیمیایی نماد های شوینده همچون ساینا شگل پاکشو و شوینده تماما با صف خرید کار خود را به پاان بردند استقبال به این نماد ها طی مدت اخیر بواسطه افزایش قیمت پی در پی اعمال شده در محصولات ، بسیار خوب بوده و بازدهی سهام موجود در این طبقه را به میزان زیادی افزایش داده است .

در گروه پالایشی نیز حرکت صعودی نفت جهانی از 58 دلار به 63 دلار و در انتها نزول مجدد به قیمت 61 دلار بیم و ترس را همچنان در دل سهامداران باقی گذاشته و شاهد تقاضای مداوم در این گروه نیستین معاملات این گروه نیز امروز منفی دنبال شد .

در بین نماد های کوچک و مورد توجه می توان به برخی از سهام در گروهای  دارویی و غذایی اشاره نمود که چند وقتی مورد توجه بازار قرار گرفته و روند مثبتی را دنبال میکنند . همچنین گروه رایانه نیز معاملات امروز خود را مثبت دنبال کردند عدم تاثیر از تحریم ها همچنین گردش بالای پول که بواسطه تورم ایجاد گردیده چشم انداز این گروه را مثبت نموده است البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که بازدهی این صنعت نسبت به بازار همچنان پایینتر بوده لذا ریسک زیادی برای خریداران به همراه نخواهد داشت.

تاريخ تنظيم: دوشنبه 19 آذر ماه 1397
امتياز
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.پربازدیدترین اخبار

نظرسنجی

:: کدام صنعت در ادامه سال جاری در بازارسهام پیشرو خواهد بود؟
 

 

محصولات
هر گونه کپی برداری از محتوا، تولیدات، شکل و سایر اجزای سایت صرفا با موافقت مکتوب مجاز می باشد. آرمان آتی مسئوليتی در قبال اشتباهات و اشكالات در متون يا تاخير و تعجيل در انتشار مطالب، يا نتايج ناشی را به عهده نمی گيرد. براساس ماده 23 قانون حمايت حقوق مولفان، کليه آثار ارائه شده در اين وب‌سايت .با مجوز از صاحب امتياز اثر مي‌‌باشد «تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»