وضعیت کاربر: میهمان  
عرضه اخزا 606 مهم‌ترین رویداد فرابورسی هفته

آیفکس در نخستین هفته کاری بهمن ماه تثبیت شد

 

دادوستدهای انجام‌شده توسط معامله گران در بازارهای نه‌گانه فرابورس ایران طی هفته معاملاتی منتهی به ششم بهمن‌ماه به نقل‌وانتقال یک هزار و 948 میلیون ورقه بهادار به ارزش افزون بر 11 میلیارد و 800 میلیون ریال انجامید.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، در نخستین هفته کاری دومین ماه زمستان، در کنار معاملات جاری هفته در بازارهای مختلف فرابورس، بازار بدهی نیز میزبان عرضه دور جدیدی از اوراق اسناد خزانه اسلامی به تعداد ۱۰ میلیون ورقه در نماد «اخزا ۶۰۶» به ارزش 10 هزار میلیارد ریال بود که هر ورقه آن در جریان عرضه، 771 هزار ریال قیمت خورد.

بدین ترتیب از چهارشنبه 4 بهمن‌ماه، معاملات «اخزا ۶۰۶» با سررسید دوساله (تاریخ سررسید: ۲۲ مهر 1398) در بازار ابزارهای نوین فرابورس ایران آغاز شد که با عرضه این سری از اخزاها تنها عرضه یک مرحله از اسناد خزانه اسلامی در نماد «اخزا ۶۰۵» در قالب بودجه سال 1396 باقی مانده که انتظاری می‌رود به زودی شاهد عرضه آن باشیم.

با عرضه یک اخزای جدید در این هفته کاری، بازار ابزارهای نوین مالی در مجموع، دست به دست شدن 69 میلیون ورقه بهادار به ارزش بالغ بر 8 هزار میلیارد ریال را به خود دید که طبیعتا بیشترین حجم و ارزش دادوستدی در این میان به بازار بدهی اختصاص داشت.

اوراق گواهی تسهیلات مسکن نیز در هفته نخست این ماه، رشد حدود 10 درصدی حجم و ارزش مبادلاتی را به همراه داشتند؛ به طوری که معامله گران این اوراق، به خریدوفروش 4 هزار ورقه تسه به ارزش 279 میلیارد ریال اقدام کردند.

 

کاهش حجم و افزایش ارزش مبادلات در بازار دوم

در 5 روز معاملاتی هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم با تغییر مالکیت 415 میلیون سهم به ارزش مبادلاتی بیش از یک هزار و پانصد میلیارد ریال در بازار دوم شاهد کاهش 14 درصدی حجم و در مقابل، رشد 5 درصدی ارزش معاملاتی این بازار در مقایسه با هفته پایانی دی‌ماه بودیم.

بازار اول نیز میزبان نقل‌وانتقال 236 میلیون سهم به ارزش 432 میلیارد ریال در 13 هزار نوبت دادوستدی بود که این بازار با افت حجم و ارزش مبادلاتی روبه‌رو شد.

از سوی دیگر جابه‌جایی‌های صورت گرفته توسط سهام‌داران در بازار پایه، رشد 6 و 25 درصدی حجم و ارزش معاملاتی این بازار را نسبت به هفته پیش به دنبال داشت که تابلو «پایه الف» بیشترین نقش را ایفا کرد به‌گونه‌ای که در این تابلو، حجم و ارزش معاملات به ترتیب 61 و 91 درصد افزایش یافت.

در تابلو معاملاتی «پایه ب» نیز شاهد افزایش حجم و ارزش دادوستدها بودیم. همچنین تابلو «پایه ج» که ویژه شرکت‌های پذیرش نشده در فرابورس است در حالی با کاهش ارزش روبه‌رو شد که حجم مبادلات آن افزایش یافت.

در مجموع بازار پایه طی یک هفته معاملاتی، میزبان دادوستد یک هزار و 227 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 772 میلیارد ریال بود که این حجم از مبادلات در 117 نوبت معاملاتی دست به دست شد.

محصولات شیمیایی در صدر صنایع فرابورسی

 ارزش معاملات خرد بازار سهام با رسیدن به رقم 3 هزار و 371 میلیارد ریال، نسبت به هفته گذشته افزایش یافت که همچنان در ادامه روند هفته قبل، گروه محصولات شیمیایی در جایگاه نخست صنایع فرابورسی قرار دارد.

گروه‌های «فعالیت‌های کمکی به نهادهای مالی واسط» و «فلزات اساسی» نیز به ترتیب با در اختیار گرفتن 16 و 13 درصد از ارزش معاملات کل، در جایگاه دوم و سوم ایستادند.

در نهایت شاخص کل فرابورس ایران که در طول هفته فرازوفرودهای زیادی را پشت سر گذاشت با قرارگیری در ارتفاع 1093 واحدی نسبت به آخرین روز کاری هفته گذشته، تثبیت شد که نگاهی به درصد تغییر آیفکس از آغاز سال جاری، بازدهی 24.5 درصدی را نشان می‌دهد.

تاريخ تنظيم: شنبه 7 بهمن ماه 1396
امتياز
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.پربازدیدترین اخبار

نظرسنجی

:: کدام صنعت در ادامه سال جاری در بازارسهام پیشرو خواهد بود؟
 

 

محصولات
هر گونه کپی برداری از محتوا، تولیدات، شکل و سایر اجزای سایت صرفا با موافقت مکتوب مجاز می باشد. آرمان آتی مسئوليتی در قبال اشتباهات و اشكالات در متون يا تاخير و تعجيل در انتشار مطالب، يا نتايج ناشی را به عهده نمی گيرد. براساس ماده 23 قانون حمايت حقوق مولفان، کليه آثار ارائه شده در اين وب‌سايت .با مجوز از صاحب امتياز اثر مي‌‌باشد «تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»