وضعیت کاربر: میهمان 
سه شنبه 1 خرداد ماه 1397
Tuesday, May 22, 2018 
مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران مطرح کرد؛
پاسخگویی به نیاز تامین مالی تولیدکنندگان با انتشار اوراق سلف موازی استاندار

 

ناصرپور اوراق سلف موازی استاندارد، افزون بر پاسخگویی به نیازهای تامین مالی تولیدکنندگان، ابزاری برای پوشش ریسک قیمت برای طرفین معامله فراهم می کند و با فراهم کردن امکان کشف قیمت رقابتی و عادلانه برای دارایی پایه، ابزاری مفید در بازار سرمایه است.

به گزارش « پایگاه خبری بورس کالای ایران»، علیرضا ناصرپور در خصوص دلایل شکل گیری اوراق سلف موازی استاندارد گفت: اوراق سلف موازی استاندارد یک ابزار تامین مالی برای مقاصد سرمایه در گردش بوده و برخلاف سایر اوراقی که در حال حاضر در بازار سرمایه مورد استفاده قرار می گیرد و عمدتا با هدف تامین مالی پروژه های بلند مدت است ، اوراق سلف عمدتا با هدف تامین مالی سرمایه در گردش شرکت های تولیدی منتشر می شود.

وی ادامه داد: دلیل انتشار اوراق سلف موازی استاندارد رفع مشکل در معاملات سلف بوده است به این معنا که بسیاری از شرکت های تولیدی که در بورس های کالایی در حال تولید و فروش محصولات خود هستند، در گذشته در قالب قراردادهای مختلفی از جمله قراردادهای نقد و سلف خرید و فروش می کردند. عدم وجود بازار ثانویه برای قرارداد سلف و عدم امکان نقد شوندگی آن تا سررسید، از جمله مشکلات این گونه قراردادها بوده است.

ناصر پور با بیان اینکه با اوراق سلف موازی استاندارد امکان تامین مالی تسهیل شده است، افزود: با راه اندازی اوراق سلف موازی استاندارد، شرکت ها باز هم در قالب همان قراردادهای سلف می توانند اقدام به فروش محصولات خود کنند. همچنین شرکت ها می توانند با فراهم آوردن امکان انجام معاملات ثانویه بر اوراق سلفی که منتشر کرده اند، بازار ثانویه برای سلف ها ایجاد کنند و از این طریق، امکان تامین مالی را از طریق انتشار اوراق سلف، تسهیل کنند.

به گفته این مقام مسوول، اوراق سلف موازی افزون بر تنوعی که به ابزارهای معاملاتی بورس می بخشد، به نقد شوندگی معاملات سلف نیز کمک می کند و به سبب بازار ثانویه، جذابیت بیشتری برای خریداران ایجاد می کنند.

 

وی در ادامه به نقش معاملات ثانویه اوراق سلف موازی استاندارد در کشف قیمت اشاره کرد و ابراز داشت: معاملات ثانویه اوراق سلف موازی، این امکان را فراهم می کند افرادی که به بازار سلف ورود می کنند و اقدام به خرید کالا به این شیوه دارند، با ریسک نقد شوندگی مواجه نشوند. همچنین بتوانند پیش از سررسید، این اوراق را در بازار بفروشند.

به گفته مدیر توسعه بازار مشتقه بورس کالای ایران، امکان انتشار اوراق سلف موازی استاندارد بر هر کالایی که از طرف تولیدکنندگان تقاضا و در هیات پذیرش مطرح و موافقت شود، وجود دارد؛ شرط لازم در این خصوص این است که آن کالا نخست کالا پذیرش شده باشد و دیگر اینکه آن کالا در بورس انرژی یا کالایی مورد معامله قرار گرفته باشد.

ناصر پور از معاملات مرغ منجمد بر اوراق سلف که در روز چهارشنبه گذشته انجام شد، به عنوان آخرین مورد اوراق سلف موازی استاندارد یاد کرد و ادامه داد: اوراق سلف موازی استاندار مرغ منجد، اولین اوراق سلف منتشر شده صنعت طیور در بورس کالا است که مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال تامین مالی از سوی شرکت گسترش و توسعه صنایع بهپرور انجام شد. مشاور پذیرش و متعهد پذیره نویسی این اوراق شرکت تامین سرمایه امید است و این عرضه از سوی کارگزاری پیشگامان بهپرور و از طریق بورس کالای ایران صورت گرفته است.

وی ادامه داد: این اوراق با نام و معاف از مالیات بوده و با نرخ اختیار فروش ۲۱ درصد، اختیار خرید ۲۲ درصد و نرخ بازارگردانی ۲۰.۵ درصد منتشر شده است و زمان سررسید آن یکسال پس از تاریخ عرضه اولیه و دوره تحویل فیزیکی حداکثر یک ماه پس از سررسید قرارداد است.

تاريخ تنظيم: دوشنبه 2 مرداد ماه 1396
امتياز
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.پربازدیدترین اخبار

نظرسنجی

:: کدام صنعت در ادامه سال جاری در بازارسهام پیشرو خواهد بود؟
 

 

محصولات
هر گونه کپی برداری از محتوا، تولیدات، شکل و سایر اجزای سایت صرفا با موافقت مکتوب مجاز می باشد. آرمان آتی مسئوليتی در قبال اشتباهات و اشكالات در متون يا تاخير و تعجيل در انتشار مطالب، يا نتايج ناشی را به عهده نمی گيرد. براساس ماده 23 قانون حمايت حقوق مولفان، کليه آثار ارائه شده در اين وب‌سايت .با مجوز از صاحب امتياز اثر مي‌‌باشد «تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»