وضعیت کاربر: میهمان 
سه شنبه 1 خرداد ماه 1397
Tuesday, May 22, 2018 
تیرماه سبز فرابورس ایران با رشد 2 درصدی آیفکس

نخستین ماه از فصل تابستان در حالی برای بازار فرابورس ایران به اتمام رسید که طی این ماه شاخص کل و ارزش بازار هر یک به به میزان 2.2 و 0.7 درصد افزایش یافتند و به طور متوسط روزانه 304 میلیون ورقه بهادار به ارزش یک‌هزار و 428 میلیارد ریال در بازار معامله شد.

به گزارش روابط عمومی فرابورس ایران، به موازات معاملات صورت‌گرفته در بازارهای چندگانه فرابورس همچنین شاهد درج نماد معاملاتی شرکت لیزینگ ایران و شرق در بازار دوم، قطعیت معامله عمده 4.99 درصد از سهام غیرمدیریتی شرکت آهن و فولاد ارفع به ارزش کل معامله 426 میلیارد ریال و توقف نماد اسناد خزانه اسلامی مرحله هفتم در تاریخ 26 تیرماه به منظور واریز مبالغ اسمی این اوراق در سررسید بودیم.

همچنین در مجموع بازارهای فرابورس ایران تعداد 5 هزار و 768 میلیون ورقه بهادار در 560 هزار دفعه به ارزش 27 هزار و 130 میلیارد ریال مورد مبادله قرار گرفت که نسبت به ماه پیش از آن، افت 18 درصدی حجم را در مقابل رشد 13 و 22 درصدی ارزش و تعداد دفعات معاملات نشان می‌داد.

در این میان رصد حجم و ارزش دادوستدها به تفکیک بازارها حاکی از افزایش حجم معاملات در بازارهای اول و ابزارهای نوین مالی دارد، ضمن آنکه ماه گذشته ارزش نقل و انتقال اوراق بهادار نیز در بازارهای اول، دوم، ابزارهای نوین مالی و پایه افزایش یافته است.

بر این اساس در بازارهای اول، دوم و پایه به ترتیب تعداد 803، 1977 و 2591 میلیون سهم به ارزش 1517، 5586 و 4096 میلیارد ریال خرید و فروش شد. بازار شرکت‌های کوچک و متوسط نیز در ماهی که گذشت میزبان نقل و انتقال 100 هزار سهم به ارزش 5 میلیارد ریال قرار گرفت و بازار ابزارهای نوین مالی به معامله 97 میلیون ورقه بهادار به ارزش 15 هزار و 624 میلیارد ریال رضایت داد

سبزپوشی ابزارهای نوین مالی

اوراق بدهی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن طی تیرماه به ترتیب به میزان 14، 82 و 1.5 میلیون ورقه مورد معامله قرار گرفتند که ارزش معاملات آن‌ها به میزان 13 هزار و 606، 840 و 1178 میلیارد ریال بود. بیشترین رشد ماهانه را در روند معاملات اوراق تسه تجربه کرد؛ چراکه حجم و ارزش معاملات آن به ترتیب به میزان 43 و 23 درصد افزایش یافت.

صدرنشینی فلزات اساسی‌ها

ارزش خرد معاملات بازار سهام شامل معاملات در بازارهای اول، دوم، پایه، شرکت‌های کوچک و متوسط و مشتقه نیز ماه گذشته به رقم 8 هزار و 943 میلیارد ریال رسید که گروه فلزات اساسی با ارزش معاملاتی به میزان یک‌هزار و 297 میلیارد ریال سهم 15 درصدی را از ارزش کل معاملات در اختیار گرفت و در صدر ایستاد.

گروه‌های «حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات» و «مواد و محصولات دارویی» به ترتیب با ارزش معاملاتی به میزان 949 و 786 میلیارد ریال، سهم 11 و 9 درصدی را از ارزش کل معاملات به خود اختصاص دادند و در جایگاه دوم و سوم قرار گرفتند.

در نهایت در آخرین روز معاملاتی تیرماه شاخص کل فرابورس ایران نیز به ارتفاع 924 واحدی رسید که ضمن افزایش 2.2 درصدی در ماه قبل، بازدهی خود از ابتدای سال را نیز به 5.5 درصد رساند. 

تاريخ تنظيم: دوشنبه 2 مرداد ماه 1396
امتياز
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.پربازدیدترین اخبار

نظرسنجی

:: کدام صنعت در ادامه سال جاری در بازارسهام پیشرو خواهد بود؟
 

 

محصولات
هر گونه کپی برداری از محتوا، تولیدات، شکل و سایر اجزای سایت صرفا با موافقت مکتوب مجاز می باشد. آرمان آتی مسئوليتی در قبال اشتباهات و اشكالات در متون يا تاخير و تعجيل در انتشار مطالب، يا نتايج ناشی را به عهده نمی گيرد. براساس ماده 23 قانون حمايت حقوق مولفان، کليه آثار ارائه شده در اين وب‌سايت .با مجوز از صاحب امتياز اثر مي‌‌باشد «تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»