وضعیت کاربر: میهمان 
یکشنبه 3 تیر ماه 1397
Sunday, June 24, 2018 
تحلیل بازار سهام روز 6 دی ماه

 

بازار سهام امروز شروع کم رمقی داشت اما تحت تاثیر گزارش ماهانه برخی شرکت ها و رشد دلار تلاش کرد تا کانال 80 هزارواحدی را پس بگیرد اما با افزایش عرضه در میانه بازار ناکام ماند و شاخص کل با 67 واحد کاهش بر روی سطح 79966 قرار گرفت.

معاملات سهام فولاد، کگل، شخارک، شیراز و جم ، وصندوق بر رشد شاخص موثر شدند در حالیکه امروز معاملات خپارس بیشترین تاثیر را بر کاهش رشد شاخص داشت.

رشد دلار به بیش از 4100 تومان و گزارش مناسب شرکت ها سبب شد تا بازار بسمت گروه های صادرات محور متمایل شد.

در گروه استخراج کانی های فلزی، شاهد افزایش تقاضا برای نمادهای کگل بودیم. کگل گزارش ماهانه خود را منتشر کرد. این سهم در آذر ماه 3هزار و 612میلیارد ریال فروش داشت که از میانگین فروش ماهانه شرکت بیشتر بوده است.  روند فروش شرکت در سه ماه اخیر صعودی بوده است. کگل در مهرماه 168میلیارد تومان درامد حاصل از فروش داشته است که در ابان ماه 4 درصد فروشش افزایش یافته است و به 176میلیارد تومان رسیده است ولی در آذر ماه با یکم رشد 100 درصدی فروش شرکت به 361میلیارد تومان رسیده است که نشان دهنده شرایط بسیار خوب شرکت است. بررسی گزارش های فصلی شرکت نشان می دهد که کگل در سه ماهه نخست سال مبلغ 512میلیارد تومان، در سه ماهه دوم 687میلیارد تومان و در سه ماهه سوم 687میلیارد تومان فروش داشته است. بررسی ها نشان می دهد معمولا کگل در فصل سوم سال کاهش فروش داشته است.امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل فروش شرکت تقریبا دو برابر شده است.

 از طرف دیگر گروه روی نیز شاهد رشد تقاضا در این گروه بودیم. کبافق، کاما و کمنگنز جزو نمادهای پر طرفدار بودند. بنظر می رسد شرایط کاما همچنان مناسب است.

 

 در گروه پالایشی نوسان قیمت های کم دامنه ای را شاهد بودیم. این گروه تحت تاثیر قیمت نفت و دلار قرار دارد و می تواند با رشد همراه شود. معاون وزیر نفت اعلام کرد از آغاز سال ۹۶ و با بهره برداری از دو طرح جدید بنزین‌سازی پالایشگاه‌های بندرعباس و لاوان و بهره برداری از فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بنزین یورو ۴ بیشتر می شود.

 

 در بین تک سهم ها چافست برای برگزاری مجمع آماده می شود و سهم با رشد قیمت بدرقه می شود.

در بین گروه لاستیک و پلاستیک؛ پکرمان با رشد همراه شد. پکرمان 742میلیارد ریال فروش در آذر ماه داشت که اندکی بیشتر از میانگین ماهانه بوده است. شرکت در 9 ماه مبلغ 6599میلیارد ریال فروش داشته است. در این گروه گزارش ها نسبتا خوب بوده است. پدرخش امروز تا صف خرید هم پیش رفت. سهم در آذر ماه 19میلیارد ریال فروش داشته است در حالیکه در 9 ماه مبلغ 85.8میلیارد ریال درامد حاصل از فروش کسب کرده است. شرکت در آذر ماه بسیار خوب عمل کرده و از میانگین ماهانه فراتر رفته است.

 در گروه فلزی؛ شاهد افزایش توجه بازار بودیم. امروز فولادی ها رشد قیمت داشتند و بیشتر معدنی ها هم سبز پوش شدند. افزایش نرخ ها در بورس کالا در کنار رشد دلار سبب افزایش توجه ها به این گروه شده است. فولاد مبارکه امروز معاملات پر حجم 21 میلیونی داشت. این سهم 6 میلیون جابجایی بلوکی بین حقوقی ها داشت. معاون تکنولوژی و معاون خرید فولادمبارکه از انعقاد نخستین قرارداد سرمایه گذاری خارجی BOT با سرمایه‌گذاری ۷.۲ میلیون یورو با شرکت اکو فر فنلاند خبر داده است.

 

 حق تقدم فخوز هم پر معامله بود و 39 میلیون برگ بین حقوقی ها جابجا شد.  ذوب هم نوسان مثبتی داشت ولی شرایط بنیادی سهم مانند سایر فولادی ها مناسب نیست.

 در گروه دستگاه های برقی، بسوییچ با 19 درصد رشد سود مورد توجه قرار گرفت اما این سهم که پیش از این رشد زیادی داشت، پر عرضه و در قیمت 990 تومان متعادل شد.  بالبر همچنان با رشد قیمت معامله می شود.

 دئر گروه خودرو، با افزایش عرضه در حق تقدم خپارس و سهم شاهد افزایش عرضه در گروه بودیم. حق خپارس معاملات 320 میلیونی داشت و 17 میلیون برگ توسط حقوقی عرضه شد و تا قیمت 104 ریال عقب نشینی کرد. سهم نیز در قیمت 89 تومان متعادل شد. خودرو در قیمت 274 تومان متعادل شد.

 

گروه پتروشیمی شاهد نوسانات مثبتی بودیم که ناشی از رشد دلار بود. شرکت ها  گزارش های جدیدی که محرک خوبی برای رشد باشد، منتشر نکرده است. جم هم در گزارش آذر ماه و سه ماه اخیر کمی کمتر از فصل قبل فروش داشته است.

در سهم حفاری شنیده می شود قرارداد ساخت ٥ دکل حفاری جکاپ میان شرکت شرکت توسعه سازه های دریایی (تسدید) و کراسنای باریکادی ( kbs) به ارزش یک میلیارد دلار امضا شه است.

تفاهمنامه ساخت این دکلها آوریل ٢٠١٦ بین گروه صنعتی تسدید و شرکت کشتی سازی کراسنای باریکادی روسیه در بندر آستارا خان امضا شد که براساس آن، قرار شد شرکت تسدید با کمک شرکت روسی در بخش تامین مالی و ساخت و خرید به ساخت پنج دکل حفاری دریایی اقدام کنند.

ارزش ساخت این دکلها حدود یک میلیارد دلار بوده که با سهم ٤٢ درصد روسی و ٥٨ درصد ایرانی ساخت داخل است که در خلیج فارس بکار گرفته خواهد شد.

 

قندی ها در ابتدای وقت بازار با رشد تقاضا همراه شدند اما این اقبال چندان پایدار نبود و پر عرضه بازار را به پایان رساندند. قلرست در این گروه با رشد سود قابل توجهی همراه شده است.

 

 

تاريخ تنظيم: دوشنبه 6 دی ماه 1395
امتياز
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
* متن نظر
* متن کنترلی را وارد کنيد

در اين بخش نظری ثبت نشده است.پربازدیدترین اخبار

نظرسنجی

:: کدام صنعت در ادامه سال جاری در بازارسهام پیشرو خواهد بود؟
 

 

محصولات
هر گونه کپی برداری از محتوا، تولیدات، شکل و سایر اجزای سایت صرفا با موافقت مکتوب مجاز می باشد. آرمان آتی مسئوليتی در قبال اشتباهات و اشكالات در متون يا تاخير و تعجيل در انتشار مطالب، يا نتايج ناشی را به عهده نمی گيرد. براساس ماده 23 قانون حمايت حقوق مولفان، کليه آثار ارائه شده در اين وب‌سايت .با مجوز از صاحب امتياز اثر مي‌‌باشد «تمامي كالاها و خدمات اين فروشگاه، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»